Razviće
Ženke paukova polažu jaja, neke vrste polažu mnogo, druge malo. Jaja su krupna, bogata žumancetom, smeštena u kokonima čiji su oblik i konzistencija specifični za pojedine vrste. Dolomedes sp. (fam Pisauridae) polaže 2000 jaja i gradi 4 kokona, dok Oonops sp. (fam Oonopiidae) polaže samo 2 jajeta u zasebnim pregradama u jednom kokonu.
Neke ženke nose svoje kokone sa sobom do izleganja mladih, druge ih čuvaju u blizini lovnih mreža, dok ima i onih koje ne vode nikakavu brigu. Lycosidae (vukovi) su brižne majke, svoj kokon do izleganja nose sa sobom prikačen za paučinaste bradavice, a kad se mladi izlegu, nose ih neko vreme na ledjima.
Mladi rastu bez metamorfoze i nekoliko puta se presvlače. Do prvog presvlačenja ostaju u kokonu, a ukupan broj presvlačenja zavisi od vrste i dužine života. Paukovi koji žive jednu sezonu obično se presvlače 5 do 10 puta. Tek nakon poslednjeg presvlačenja kod jediki se pojavljuju sekundarne polne karakteristike i tada možemo sa sigurnošću razlikovati polove. Paukovi koji žive 2 do 5, pa i 20 godina, presvlače se i u odraslom stanju, jednom ili dva puta godišnje, ali samo ženke.
Faze presvlačenja,
preuzeto iz Spiders (Hiliyard,1999)
Kada se pripremaju za presvlačenje gube interes za hranom na nekoliko dana, mada to nije pravilo i zavisi od vrste. Neki se čak zatvore u svoje odaje za presvlačenje, dok druge vrste jednostavno vise na niti sa svojih mreža. Prvo se karapaks podigne kao poklopac (faza 1 na slici), zatim se razdvoje bočne strane abdomena (faza 2). Izvlačenje nogu i palpa je najteži deo (faze 3,4), jer ako noga ostane zaglavljena može se otkinuti, što može izazvati probleme u opstanku jedinke. Kad je telo slobodno pauk miruje i raste, a stečene dimenzije ne menja do ponovnog presvlačenja.