Rad u laboratoriji
Kada donesete paukove sa terena u laboratoriju, nastavak dogadjaja zavisi od tehnike koju ste koristili pri sakupljnju.
Ako ste radili košenje ili trešenje, i niste čuvali žive jedinke, samo ih prebacite u odgovarajuću bočicu sa dobrim poklopcem i ispišete etiketu, jer je materijal već u 70% alkoholu. Medjutim, ako ste doneli zamke, onda vas čeka još dosta posla. Kao prvo, sav materijal mora da se ispere vodom i da se odvoje paukovi od ostalih životinja koje su se tu slučajno našle. Paukove odvajate u pripremljene bočice sa 70% alkoholom i ispisujete etikete, a ostatak uhvaćenog materijala prebacujete takodje u alhohol ili opet u formalin, sve zavisi šta imate nameru sa njim da uradite. Obično je pravilo da se ono što nam nije potrebno prosledi kolegama koji te grupe proučavaju, medjutim, u Srbiji jako puno grupa insekata niko ne proučava, pa materijal završi na djubretu, jer ni muzeji nemaju naviku da preuzimaju ili otkupljuju materijal.
Kada ste odvojili paukove i stavili ih u alkohol, onda možete da pristupite identifikaciji vrsta. Odredjivanje paukova (determinacija) se najsigurnije radi preko pregleda polnih organa. To su strukture koje funkcionišu po principu ključ i brava i specifične su za vrstu. To prvenstveno znači da su vam u materijalu najvažnije odrasle jedinke. Sa juvenilnima ne možete nista. Ima puno paukova, čak iz različitih familija, koje na prvi pogled izgledaju isto ili slično, a kad pogledate u polne organe, onda shvatite da su različite vrste u pitanju. Paukovi uglavnom ne mogu da se odrede preko fotografije.
Za determinaciju vam je potrebno: lupa (stereomikroskop) sa dobrim svetlom i gomila literature u svim oblicima, od internet kljulčeva za determinaciju, preko knjiga i kataloga do pojedinačnih naučnih radova. Ponekad, ni to nije dovoljno, nego morate od kolega da tražite komparativnu kolekciju (zbirka paukova koju je već neko stučan odredio) da bi ste bili sigurni šta ste našli. Zvuči teško ali je ustvari veoma zanimljivo. Polni organi paukova mogu da budu različitih veličina i oblika, i svaki put vas nešto novo iznenadi.
Ako želite da istražite i ovu temu i pogledate kako polni organi izgledaju ispod lupe, posetite sajt kolega iz Nemačke, koji su slikali materijal na kojem su radili
http://www.spiderling.de/arages/Fotogalerie/Fotogalerie_eng.htm